Erlend Loe a jeho dětské knížky Ryba a Kurtovi přeskočilo.

Nikdy bych nečekala, že první knihy, které kdy nějak doporučím na blogu budou vlastně dětské knihy, ale je tomu tak. Poslední dobou jsem potřebovala něco „jednoduššího“ a hlavně kratšího. A jelikož Erlend Loe je jméno poměrně hodně skloňované na knižní blogerské scéně a je to Nor, tak jsem si řekla, proč ne. Jasně, před dlouhou dobrou všichni milovali Dopplera, teď žerou Náklaďáky Volvo. Ale já když chci začít číst skandinávského autora, tak se pokud možno kouknu na jeho kratší útvary. Vlastně to platí pro všechny autory, protože kratší textové útvary, a nakonec nejen textové útvary, často vyžadují mnohem větší schopnosti než ty delší. A hlavně se to líp čte, když chcete autorův styl pouze ochutnat a říct si, zda to je nebo není pro vás pravý šálek kávy. S tím jsem šla do krátkých románů (někde psali i novel, ale dneska už se za novelu bere kdeco s kratším počtem stránek než 100) Ryba a Kurtovi přeskočilo (vydalo nakladatelství Baobab v roce 2009 a 2012).

Takže popravdě, já vůbec netušila, že je to pro děti. Nebo že by mělo být. Ano, celý design knihy (ten je mimochode boží), nakladatelství, které jsem tentokrát s radostí naprosto ignorovala (už proto, že nakladatelství dětských knih nejsou zrovna v mém hledáčku), textová struktura a postupně snad i naivnost textu mi to naznačovala, ale jestli něco skandinávští autoři umí, pak je to napsat knihu, která vlastně je a není pro děti. Tohle je ten případ. Vlastně je nakonec dobře, že jsem do toho šla bez očekávání, protože tam přichází ten efekt, že nejste svázáni žánrem a dalšími škatulkami. Hlavně u takových knih jako jsou tyhle dvě, je to trochu škoda, řekla bych. Ano, máte tam momenty naprosto naivní, ale to už jsem viděla i v literatuře pro dospělé, kde to nakonec mělo nějaký svůj účel. Nejen Skandinávci dělají s literaturou věci, které jsou často prostě zjednodušené a dětinské. Takže proč na molu nenajít obrovskou rybu nebo chlápka s diamantem, co vám ho daruje za záchranu života. To je přece přiměřené vysvětlení. Co byste dělali vy, kdyby někdo byl tak hodný a zachránil váš život? Sami sebe se zeptejte.

 

Člověk by si opravdu myslel, že to, co ho na dětských knihách musí praštit do očí, bude jazyk. Jenže ani to se teď podle mě moc ve Skandinávii nerazí. Nerazí to Jo Nesbø, nerazí to ani švédka Frida Nilsson, co jsem měla šanci jejich knihy aspoň v rychlosti projít. Jazyk je dostatečně jednoduchý pro mladého čtenáře a zároveň to nenudí ani toho velkého. Je to takové to něco, u čeho se ani rodiče nebudou k smrti nudit, ve všech ohledech. To přesně představuje Erlend Loe se svými knížečkami Ryba a Kurtovi přeskočilo. Nakonec to, co přijde dětskému čtenáři jistě zajímavé, mně jako reprezentaci dospělosti, která ovšem má dostatek fantazie, přišlo přinejmenším zábavné. Ano, opravdu nevidím nic špatného na tom, když někdo pluje na velké rybě do Ameriky, to je přece přinejmenším velmi zajímavé řešení cestovatelského problému, které je v knize i zadarmo, a dostatek takového důvtipu bych přála i některých českým fantasy a sci-fi autorům, kteří velmi často používají stereotypy jak diví. Mě tohle řešení prostě dostalo.

V podstatě se dá říct, že místo toho, aby mě tyhle dětské knihy odradily, tak mě na Erlenda Loeho navnadily. Protože je na nich paradoxně vidět jeho schopnost pracovat s banálním příběhem a jednodušším jazykem poučně, ale zároveň odlehčeně. On to prostě nepřehání. On píše příběh pro celou rodinu, pro každého. On neříká dětem, tohle se nemá dělat, on jim říká, co se stane, když to udělají z těch a těch důvodů. Musím se přiznat, že především Kurtovi přeskočilo ve mně vyvolávalo až jistou kritiku některých vlastností dospělých lidí. A docela ostrou kritiku. Což ostatně v některých momentech prosvitlo i v předcházející Rybě. Vlastně jsou to zatraceně dobře promyšlené příběhy, které se samozřejmě vyznačují jistou zkratkovitostí v momentě, kdy člověk cítí, že by to na dětskou mysl bylo přespříliš. Ale faktem je, že i dospělý čtenář by podle mě měl být schopen tyto momenty poměrně jednoduše přijmout. A to i když neví, s čím má tu čest. Musím říct, že jestli takhle vypadají jeho dětské knihy, tak si tohoto autora musím připsat do seznamu, abych si přečetla i ty „dospělácké“. Doufám, že předvede svoje schopnosti i u nich. A vy, pokud máte aspoň trochu dětskou duši a hlavu nacpanou „dospěláckých“ starostí, po knížečkách tohoto Nora klidně taky „šáhněte“. A nebo pokud máte děti, to bude asi ta primárně zamýšlená možnost.

P. S.: Ještě něco k překladu Daniely Zounkové, ten mi přišel v komplexu dost dobrý. Jediné co vás zaručeně bude rozčilovat je to, že u Ryby je podle obrázků evidentní ještěrka nazývaná multikárou. Trochu mi nešlo do hlavy, že by prostě nikdo z nakladatelství nevěděl, jak vypadají tyto dva stroje. To, že se utne v jednom pojmu překladatel, to je jedna osoba, která se jednoduše snaží najít řešení v množinách dvou jazyků, které často vnímají realitu trochu jinak. Nehledě na to, že ano, řekněme si to na rovinu, překladatelé beletrie většinou nemají moc technické vzdělání a proč zrovna na dětskou knihu nastudovávat tyhle pojmy. Ale možná to někdo opravdu mohl zastavit včas než to šlo do tisku, protože je to opravdu iritující. Takže důvody snad i chápu, ale vzhledem k obrázkové ilustraci, je to iritující chyba. U Kurtovi přeskočilo samozřejmě tato chyba už zmizela.

P. S. číslo 2: Ilustrace Kima Hiorthøye jsou prostě úžasné. V recenzi jsem se zaměřila především na text, ale to jak ta obrovská ryba postupně ubývá i na obrázku nebo jak šílený Kurt jede se sbíječkou městem, to vás bude opravdu bavit.

Fotografie přejaty z oficiální stránky nakladatelství Baobab.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *