Jak (ne)postavit Sněhuláka…

Poslouchám jednu z písniček islandských Sigur Rós, jednu z těch písní, co mě na nejnovějším albu docela zaujaly, a teď se mi ta píseň Stormur pojí ještě s jinou věcí. S naprostým zklamáním z včerejšího promítání filmu Sněhulák. Malé kino dosti naplněné zvědavými lidmi, protože Jo Nesbø je značka, která táhne. Je jedno, jestli jste opravdový fanoušek a čtenář, nebo zda se vám to jméno prostě jen vypálilo do paměti. Čekáte hutnou skandinávskou atmosféru a krev na sněhu.

Jenže Sněhulák má nakonec za mě (a nejspíš i za řadu dalších lidí dle ČSFD) spíše tunu mínusů než plusů. Asi bych se měla přiznat, že jsem knihu četla, ale nepamatuji si z ní nic moc podstatného pro děj. Nejspíše z toho důvodu, že jsem vedle toho četla ještě několik dalších Holeovek a všechny jsou si podle mě dost podobné. Jsou to jednoduše oddechovky, ze kterých si primárně pamatuji tíživou atmosféru, dobré popisy vražd a to, že se vzrůstajícím číslem rostla i spletitost děje. Sněhulák jako kniha je pro mě tedy jen další oddechovou literaturou v řadě, kterou jsem navíc četla před několika lety a rereading jsem si kvůli filmu nehodlala dát. Už jen proto, že film by měl fungovat sám o sobě a je úplně jedno, jak moc slavná je jeho předloha. Možná mě za to blázniví fanoušci severských detektivek a především Harryho Holea budou nenávidět, ale tahle sorta literatury podle mě patří do stejné kategorie jako romantické romány, je to především zábava.

Tím pádem jsem toho tolik nečekala ani od filmu. Především to psychopatické chování, hutnou skandinávskou atmosféru a dostatečnou dávku krve a brutality. To, co má mít každá dobrá skandinávská detektivka, a k tomu toho slavného Holeho, ironického parchanta, co chlastá, což se snaží utnout, a taky má problém s kýmkoliv vyjít, z čehož si nic nedělá. Nakonec se mi ani jednoho nedostalo.

Skandinávskou atmosféru měla navodit řada věcí. Například efektní záběry na norské fjordy nebo řadu míst Osla. Občas to vypadalo, jako by divák mohl snad zapomenout, kde se má film odehrávat. Něco jako: A kdybyste náhodou zapomněli, jsme opravdu v Norsku. Mám podezření, že je tom především tím, že to není čistě skandinávský film. Že by Norové tak okaté záběry sami nevybrali, že by to nebylo jako turistický výlet do Osla a Bergenu. Tím neříkám, že to nejsou krásná města, ale přece jen, když v nich někdo má žít, tak se potuluje nejen po turistických cestách. Možná to přeháním.

Další zoufale okatou věcí navozující skandinávskou atmosféru byla hudba, která zásadně obsahovala skandinávské jazyky a Harry v jedné scéně samozřejmě poslouchá ty zmíněné Sigur Rós, což je mimochodem nejpatetičtější písnička z alba a mám pocit, že knižní Harry je spíš rockově laděný chlapík, jestli si dobře vzpomínám. Všechno ostatní je samozřejmě filmový soundtrack, co má vyvolat tíživou atmosféru severu.

Nejen z těchto důvodů pro mě ale nakonec tohle všechno s tou atmosférou vyznívá vlastně do prázdna. Chápu, že pro většinu lidí to asi nebude základní problém filmu, ale mně jako člověku mírně znalému norštiny, kazila pocit i angličtina. Tak nějak mi mozek nechtěl chápat, proč slyším jeden známý jazyk místo jiného. Najednou se mi mezi tím prostředím, které mělo představovat silný skandinávský prvek, to jak moc tomu bylo, to je další věc, ale mezi tím prostředím a jazykem vytvořila bariéra. Bariéra, která nešla překonat kýčovitými tretkami, které mě měly přesvědčovat o tom, kde vlastně jsem.

Podobně neskandinávská mi pak přišla i hlavní postava. A není to tím, že Michael Fassbender není můj vysněný Harry Hole. Je to tím, že on sám jako by se ani nesnažil ani trochu být detektivem jakékoliv skandinávské detektivky, jak je známe. V jeho podání je Harry dosti plochá a nezajímavá postava. Já měla skoro problém mu uvěřit i jen ten alkoholismus. Možná i proto, že se v tom filmu žádné opití moc nekoná, jeho samotného pít nic nevidíte, všechno probíhá v náznacích. Všechny jeho charakterové vlastnosti jsou tvořeny z náznaků a on jen tak prochází s kamennou tváří. Dokonce, když komunikuje se svou ex a jejím synem, tak je v tom poměrně málo emocí. Jako by byl jen robot na řešení připadů. Mám ale podezření, že tohle všechno dostal za úkol, protože mi ve Vetřelci přišel jako dobrý herec, jehož jediným problémem je, že je trochu nevýrazný svým vzhledem.

O dalších postavách, které mu přizvukovaly, ani nemluvím. A když říkám přizvukovaly, myslím to, smrtelně vážně, ve filmu se kolem něj míhají úplně všichni dokonce i vrah. Dějové linky odkazující na minulost přeskakují ze současného dění jen tak mimochodem. Nakonec i závěr je nepochopitelná změť, která podle mě pro člověka alespoň trochu neznalého knihy nemůže dávat valného smyslu. Vlastně se stává až obludně absurdním a neskonale hloupě rychlým.

 

Chci říct, že v tomhle filmu pro mě nefungovalo vůbec nic. Naprosto nic. Byla jsem tak rozladěná a zklamaná, že už příště asi na žádnou adaptaci tohoto norského autora nepůjdu. No, jistě ne do té doby, než někdo v Norsku dostane kule natočit to po svém. Protože tohle spíš vyznívá, jak kdyby si z Norů chtěl švédský režisér, jedna ze skandinávských věcí na filmu, tropit žerty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *